Fiksne proteze

Šta su fiksne proteze?

Fiksni ortodontski aparati (fiksne proteze) predstavljaju sklop različitih delova koji imaju za cilj da zube dovedu u pravilan položaj. Ovo je terapija izbora za sve koji imaju komplikovan problem sa zagrižajem, koji se ne može rešiti na drugi način. 

Zašto se odlučiti za fiksne proteze?

Osim toga što utiču na estetiku osmeha i položaj zuba, utiču i na bolji zagrižaj, a to sa sobom povlači i prevenciju budućih problema sa zglobom, karijesom i parodontalnim džepovima.

Poremećaji zagrižaja često otežavaju i govor, ali i sposobnost odgrizanja hrane. Zbog ovih nepravilnosti se nakon nekoliko meseci nošenja uključuju i gumice koje dovode vilice u skladan položaj.

Kako fiksne proteze deluju?

Kada zalepimo bravice na zube, one se ponašaju kao da su deo tog zuba. Tako možemo spojiti žicu koja će konstantnim slabim pritiskom pomerati zube u nama željenom pravcu. Ovo je moguće jer je kost oko zuba 'živa' i stalno prolazi kroz proces stvaranja i nestajanja, omogućavajući pomeranje zuba.

Kako izgleda proces dobijanja fiksne proteze?

Nakon inicijalnog pregleda, i analize ortopan i telerendgen snimka, fotografišemo se i pristupamo analizi vilica i zuba u ustima. Zatim saniramo sve upalne procese desni, popravljamo zube koji to zahtevaju i uzimamo otiske za analizu.

Nakon postavljanja plana terapije postavljamo bravice na zube. Najčešće se postavlja jedna pa druga vilica. Nakon toga, viđamo se jednom mesečno na kontrolnim pregledima.

O čemu treba voditi računa nakon postavke fiksne proteze?

Kod ishrane treba biti pažljiviji. To znači ne odgrizati hranu, već sve seckati pre jela. Izbaciti sve tvrdo, kao što su bademi, orasi, kikiriki... Izbegavati lepljive bombone, jer se teško čiste sa zuba.

Oralna higijena treba da je besprekorna. To znači pranje zuba dva ili tri puta na dan, upotreba interdentalnih četkica, konca za zube i tečnosti za ispiranje usta.

Slušati uputstva stomatologa i ortodonta, kako bi terapija brzo bila gotova, a rezultati zadovoljavajući.

Koliko dugo traje terapija fiksnim protezama?

U zavisnosti od slučaja do slučaja, terapija traje od godinu dana do dve ili više godina. 

Nakon skidanja proteza potrebno je nositi retencione folije skoro sveku noć, kako se zubi ne bi vratili u prethodno stanje.

Ko može nositi fiksnu protezu?

FIksne proteze se nose od 14. godine, dok gornja granica ne postoji. U mlađim godinama se zubi lakše pomeraju, pa i terapija kraće traje. U kasnijim godinama, osim rešavanja problema zagrižaja, koristi se i kao terapija pred protetsku sanaciju usta.

U nekim slučajevima, umesto fiksnih proteza se mogu koristiti folije za ispravljanje zuba. Koje su njihove prednosti i mane saznajte na ovom linku.

Zašto izabrati nas?

  • Stručnost

    Svakodnevno usavršvanje našeg tima vam garantuje najbolju uslugu.

  • Profesionalnost

    Trudimo se da svaka intervencija bude bezbolna, a oporavak brz.

  • Individualan pristup

    Nijedan osmeh nije isti i nemaju svi istu viziju idealnog osmeha. Kod nas vaše želje postaju realnost.

Pošaljite upit

Imate pitanje na koje ne možete naći odgovor? Pošaljite nam poruku.
Ime E-mail Poruka Pošalji

Kontakt

Pozovite nas ili nas posetite:

Dragana Rakića 33D, Zemun, Beograd

0601313483

dentalbzemun@gmail.com

Ponedeljak - Petak 10:00 - 17:00 ; Subota 12:00 - 16:00