Vađenje živca

Vađenje živca iz zuba

Vađenje živca iz zuba predstavlja tretman kod zuba koji imaju inficiranu ili upaljenu pulpu. Ovo je jedna od najčešćih intervencija koje se izvode kako u svetu, tako i kod nas. Da li vađenje živca boli? Odgovor je da NE BOLI, osim ako se niste javili sa bolom u zubu.

Kako se vadi živac iz zuba?

Cela intervencija se sastoji od nekoliko delova, koje mogu biti urađene u jednoj poseti ili više psoeta, u zavisnosti od dijagnoze. Pre bilo kakvog prilaženja zubu, dajemo anesteziju i čekamo da zub utrne i bude obezboljen!

Prvi korak nakon toga je otvaranje zuba i uklanjanje inficiranog sadržaja iz njegove unutrašnjosti. Nakon toga punimo zub, sprečavajući prolazak bakterija i sprečavajući ponovnu infekciju.

Kako dolazi do upale živca?

Bakterije iz usta, koje se nalaze i na zubima, obrazuju tanak sloj koji se naziva biofilm. Kada jedete, šećeri dolaze do ovih bakterija, koje se razmnožavaju i smanjuju pH u ustima, čime dolazi do rastapanja zuba i do stvaranja karijesa.

Kada ovaj karijes dovoljno napreduje i dođe do živca, tada dolazi do upale. Ukoliko se upala ne sanira na vreme, zna da 'prođe', što znači da je zub postao nekrotičan, odnosno 'mrtav'. Takav zub zahteva lečenje kanala korena.

Koji su simptomi upaljenog živca zuba?

  • Bol u zubu koji ne prestaje. Usta su dosta inervisana i dosta stvari mogu izazvati bol. Ali bol koji dolazi iz zuba i širi se u ukolne strukture zahteva hitnu intervenciju.

  • Bol na pritisak. Ukoliko zub boli dok jedete ili grizete, to je znak da su nervi u zubu oštećeni.

  • Otečene desni oko zuba.

  • Pojava 'bubuljice' na desnima. Ovo se dešava kada infekcija traži put van, stvarajući fistulu, koju vidite u predelu zuba.

  • Otečena vilica. Kada se nakupi dosta gnoja u vilici koji ne može da izađe, dolazi do stvaranja manjeg ili većeg otoka.

  • Prebojen zub. Usled infekcija dolazi do sprečavanja krvi da teče normalno kroz zub, što smanjuje njegovu ishranu i dovodi do promene boje zuba.

  • Raskliman zub ili zub koji je 'viši' u odnosu na ostale.


Kako izgleda proces vađenja živca?

Pre početka neophodno je uraditi mali snimak zuba koji je uzročnik bola. Ovim saznajemo koliko je zub oštećen i kolika je infekcija oko zuba.

Nakon davanja anestezije, postavljamo koferdam. On predstavlja tanku gumu koja izoluje zub koji radimo, i sprečava da išta ode u usta i grlo.

Potom uklanjamo karijes i svo inficirano tkivo u krunici zuba. Sledeće, tražimo ulaze u kanale. Zubi mogu imati od jednog do 6 i više kanala, u zavisnosti od njihove anatomije.

Potom pristupamo cišćenju kanala, i njihovom oblikovanju. Kanale oblikujemo uz pomoć iglica, a kasnije iz pomoć specijalnog aparata koji se zove endomotor. Cilj nam je da očistimo zub do vrha korena, kako bi bio spreman za definitivno punjenje.

Kada smo napunili zub gutaperkom i cementom, vreme je za definitivni ispun, odnosno plombu ili krunicu.

Da li svaki lečen zub zahteva krunicu?

Krunica predstavlja kapicu koja dolazi preko zuba, čime sprečava njegovo dalje lomljenje i produžuje mu životni vek. Zubi sa velikim plombama su osuđeni na pucanje plombi i stvaranje sekundarnog karijesa. Zubi sa krunicom su zaštićeni od stvaranja karijesa i od pucanja. Time se povećava njihova izdržljivost i obezbeđuje dugotrajnost.

Često je pre postavljanja krunice naophodno ojačati zub didavanjem nadogradnje u koren zuba, koja će imati oblik brušenog zuba. 

Druga opcija je izrada endokrune.

Koje su prednosti lečenja zuba?

  • sprečava se širenje infekcije na okolne zube

  • sprečava se širenje infekcije u kosti

  • čuvamo zub

Koji su rizici vađenja živca iz zuba?

U nekim slučajevima može doći do reinfekcije, ili do nepotpunog lečenja zuba. Ovo se uglavnom dešava kada su kanali opturisani, odnosno toliko začepljeni da se kroz njih ne može proći. Takođe, zbog kompleksnog sistema kanalića u zubu, neki deo može ostati neočišćen.

Šta se dešava ako se lečen zub upali?

Prva opcija koju možemo pokušati je retretman tog zuba. Ova opcija daje odlične rezultate kada se može proći do vrha korena. Postupak je isti, dezinfikuju se kanali, ukoliko je potrebno postavlja se interseansna medikacija i u sledećoj poseti završavamo retretman.

Ukoliko je nemoguće proći kroz kanale, druga opcija je resekcija vrha korena. Ova intervencija se naziva apikotomija. Kratko traje, oporavak je brz, a konci se skidaju nakon nedelju dana.

Treća opcija, kada je nemoguće sačuvati zub je vađenje zuba.

Koliko traje oporavak od vađenja živca?

Nakon vađenja živca možete osećati blagu nepijatnost oko zuba i blagu osetljivost zuba. Ovo se dešava jer je unutar zuba i oko njega nešto rađeno, pa je tkivo iziritirano. Ove senzacije obično prestaju nakon nekoliko dana. Ukoliko se javi bol, potrebno je javiti se stomatologu.

Često pitanje koje pacijenti postavljaju je

Koliko lek može da stoji u zubu?

Naime, lek na koji se misli je uglavnom lek za umrtvljavanje živca. Ovaj lek može maksimalno 2 nedelje da ostane u zubu. Nakon toga se širi u okolno tkivo i može dovesti do infekcije kosti, a posledično i gubitka zuba.

Ukoliko imate bol kada:

  • pijete toplo ili hladno,

  • dodirnete ili kuckate zub

  • jedete

  • nište ne radite, a zub sam od sebe pulsira

Javite se svom stomatologu, jer nema drugog načina da taj bol prođe.

Zašto izabrati nas?

  • Stručnost

    Svakodnevno usavršvanje našeg tima vam garantuje najbolju uslugu.

  • Profesionalnost

    Trudimo se da svaka intervencija bude bezbolna, a oporavak brz.

  • Individualan pristup

    Nijedan osmeh nije isti i nemaju svi istu viziju idealnog osmeha. Kod nas vaše želje postaju realnost.

Pošaljite upit

Imate pitanje na koje ne možete naći odgovor? Pošaljite nam poruku.
Ime E-mail Poruka Pošalji

Kontakt

Pozovite nas ili nas posetite:

Dragana Rakića 33D, Zemun, Beograd

0601313483

dentalbzemun@gmail.com

Ponedeljak - Petak 10:00 - 17:00 ; Subota 12:00 - 16:00