Parodontalni džepovi

Šta su parodotalni džepovi i kako ih se rešiti?

Šta su parodontalni džepovi?

Džepovi na pantalonama su odlična stvar, može mnogo toga stati u njih, poput telefona, novčanika, ključeva... Sa druge strane, džepovi u ustima takođe mogu sadržati dosta stvari, ali nijedna od njih nije dobra.

Predstavljaju glavni znak parodontopatije i mogu biti opasni, ali srećom za njih postoji efikasna terapija.

Kako nastaju parodontalni džepovi?

Kada se bakterije dugo nalaze na zubima, počinju da stvaraju plak. Nakon nekoliko dana neuklanjanja plaka, on očvršćava u kamenac, i nemoguće ga je ukloniti u kućnim uslovima. Ovaj kamenac pomera desnioko zuba i deluje na razaranje kosti oko zuba. 

Parodontalni džep nastaje kada nestane više od 2 mm kosti oko zuba!

Ovi džepovi se mogu i upaliti, kada nastaje parodontalni apsces, koji je veoma bolan i u sebi sadrži gnoj. Kada Dođe do ovoga, Parodontalni đep postaje otečen, dok ne dođe do evakuacije sadržaja. 

Što je veća dubina parodontalnog džepa, to je on i agresivniji, a može se prostirati i do vrha korena. U ovom slučaju je zub najčešće raskliman, i mora da se izvadi.

Drugi faktori koji često doprinosi stvaranju parodontalnih džepova su neadekvatne plombe, neadekvatne krunice ili nepravilan položaj zuba. Ovi faktori doprinose lakšem zadržavanju hrane, čime se lakše ishranjuju bakterije u džepu, čime on postaje sve dublji i agresivniji. Zamenom krunica i plombi možemo rešiti problem zapadanja hrane, ali ako je džep dubok, mora se razmišljati o dodatnim intervencijama. Nepravilan položaj zuba rešavamo uz pomoć ortodoncije.

Kako se leči parodontalni džep?

Prva i osnovna terapija parodontalnih džepova je uklanjanje kamenca i mekih naslaga sa zuba. Ovim uklanjamo stvari koje iritiraju sluzokožu i omogućavamo regeneraciju džepova koji su male dubine.

Sledeća faza je obrada parodontalnih džepova specijalnim instrumenima koji se nazivaju kirete. Ovim kiretama uklanjamo inficirano tkivo iz dubljih delova parodontalnih džepova koje nismo mogli da očistimo kod uklanjanja kamenca. Procedura se izvodi sa anestezijom, tako da je bezbolna.

Treća mogućnost je hirurška obrada džepova. Kod ove procedure se odiže služokoža kako bismo videli ceo parodontalni džep. Kada jasno vidimo, možemo ukloniti svo tkivo i konkremente koji uzrokuju upalu. Nakon toga dodajemo zamenik kosti, čime vraćamo nivo kosti na prethodni nivo. Nakon ove intervencije uklanjamo konce za nedelju dana, a oporavak je brz i kratak. Nakon nedelju dana se uklanjaju konci.

Kada u ustima postoji više parodontalnih džepova u jednoj ili obe vilice, tada već govorimo o generalizovanoj parodontopatiji i tada je potrebno istražiti druge mogućnosti terapije, kao što je režanj operacija. 

Zašto izabrati nas?

  • Stručnost

    Svakodnevno usavršvanje našeg tima vam garantuje najbolju uslugu.

  • Profesionalnost

    Trudimo se da svaka intervencija bude bezbolna, a oporavak brz.

  • Individualan pristup

    Nijedan osmeh nije isti i nemaju svi istu viziju idealnog osmeha. Kod nas vaše želje postaju realnost.

Pošaljite upit

Imate pitanje na koje ne možete naći odgovor? Pošaljite nam poruku.
Ime E-mail Poruka Pošalji

Kontakt

Pozovite nas ili nas posetite:

Dragana Rakića 33D, Zemun, Beograd

0601313483

dentalbzemun@gmail.com

Ponedeljak - Petak 10:00 - 17:00 ; Subota 12:00 - 16:00