Kako se postavljaju plombe?

Plombe odnosno ispuni na zubima se koriste kako bismo nadomestili deo zuba koji je napukao, polomljen ili oštećen karijesom. Ovom procedurom se zubu vraća prirodni oblik, uklanja bol, i vraća funkcija koju je zub imao ranije. 

Koje vrste plombi postoje?

U zavisnosti od razloga za plombom, možemo izabrati jedan od nekoliko materijala:

  1. Kompozitne (bele) plombe su najzastupljenije u današnje vreme, zbog odličnih karakteristika, kako estetskih, tako i zbog njihove izdržljivosti. Međutim, ove plombe je potrebno menjati na 5 do 10 godina, zbog stvaranja mikropukotina u njima.

  2. Amalgamske (sive) plombe su se nekada mnogo više koristile nego danas, a razlog je izbegavanje žive koja se u njima nalazi. Iako su pokazivale dobru izdržljivost, velika mana im je bila boja.

  3. Glas jonomer plombe se koriste uglavnom kod dece, ali mogu biti i opcija kod odraslih, kada se zub prekriva krunicom. 

  4. Keramičke plombe se sve više koriste u današnjoj praksi, prvenstveno zbog estetike, ali i zbog visoke otpornosti. Sve o ovim plombama možete saznati na ovom linku.

Koji su znaci da vam treba plomba?

Ukoliko imate neki od sledećih simptoma, možda je vreme da zakažete pregled kod nas:

  1. Osetljivost zuba

  2. Pritisak u samom zubu

  3. Osetljivost zuba na slatko

  4. Pristustvo šupljine u zubu

  5. Ukoliko se konac 'kači' na nekom delu zuba

  6. Nekada je karijes ispod površine, pa iako nemate tegoba, može se otkriti na pregledu.

Kako izgleda proces postavke plombe?

Nakon kliničkog pregleda i postavke dijagnoze, dobijate anesteziju, kako bi zub 'utrnuo'. Kada smo sigurni da je anestezija počela da deluje, postavljamo koferdam na zub koji radimo. 

Zatim prelazimo na uklanjanje karijesa i inficiranog tkiva, dok ne dođemo do zdravog zubnog tkiva. Uglavnom postavimo neku vrstu podloge ispod ispuna, kako ne biste imali osetljivost nakon postavljene plombe. 

Trudimo se da svaka plomba izgleda što prirodnije, sa svim kvržicama i fisurama, koje poseduje i prirodan zub. Kada smo zadovoljni izgledom plombe, Uklanjamo višak, ukoliko ga ima, i poliramo ispun, kako bi izgledao što lepše, ali i trajao što duže.

Koliko traje postavka plombe i koja je cena?

U zavistnosti od veličine ispuna, intervencija može trajati od 30 minuta do 60 minuta. Cena se kreće od 2,000 do 5,000 dinara, u zavistnosti od materijala i veličine plombe. 

Šta očekivati nakon postavljanja plombe?

U većini situacija možete odmah jesti i nastaviti sa svakodnevnim obavezama. Možete osetiti blagu osetljivost dan, dva nakon postavke ispuna. Ovo je prolaznog karaktera, ali ukoliko duže traje potrebno je javiti se stomatologu. Takođe, u nekim situacijama je moguće osetiti bol u zubu, kada zub ne odreaguje dobro na plombu, kada je neophodno izvaditi živac iz zuba.

Zašto izabrati nas?

  • Stručnost

    Svakodnevno usavršvanje našeg tima vam garantuje najbolju uslugu.

  • Profesionalnost

    Trudimo se da svaka intervencija bude bezbolna, a oporavak brz.

  • Individualan pristup

    Nijedan osmeh nije isti i nemaju svi istu viziju idealnog osmeha. Kod nas vaše želje postaju realnost.

Pošaljite upit

Imate pitanje na koje ne možete naći odgovor? Pošaljite nam poruku.
Ime E-mail Poruka Pošalji

Kontakt

Pozovite nas ili nas posetite:

Dragana Rakića 33D, Zemun, Beograd

0601313483

dentalbzemun@gmail.com

Ponedeljak - Petak 10:00 - 17:00 ; Subota 12:00 - 16:00