Umnjaci predstavljaju zube koji poslednji niču u ustima. S obzirom da su osmi zubi od sredine samih vilica, često se nazivaju i osmice. Vremenom, kroz evoluciju, kako se menjala ishrana ljudske populacije, postali su manje bitni za žvakanje hrane, tako da kod nekih ljudi i ne postoje. Kod drugih, mogu biti u raznim položajima, što zavisi od mnogo faktora u ustima.
Umnjaci niču u periodu kada je osoba 'najmudrija', po nardodnom verovanju, odnosno između 17. i 25. godine. Kod nekog to može biti i ranije, a kod nekog ne niknu nikad, već ostanu zarobljeni u kosti.
Da li se svaki umnjak vadi? Odgovor je ne, jer neki umnjaci mogu normalno izrasti, ukoliko za njih postoji dovoljno prostora u vilicama i ukoliko im je položaj za nicanje dobar.
Kada nisu ovakvi uslovi, umnjaci mogu dovesti do raznih komplikacija, zbog čega je nekad bolje preventivno ih izvaditi. Koje su to situacije?
-nepravilan položaj zuba, kada raste horizontalno
-manjak prostora u vilici (najčešće raste ka obrazu ili jeziku)
Najčešći siptom koji se javlja kod nicanja umnjaka je bol. Bol nastaje zbog:
pritiska na okolne zube, zbog čega je otežano jelo
upale samog nerva umnjaka
upale desni oko zuba
Ukoliko se ne tretira na vreme i odlaže sanacija, može doći do raznih komplikacija, a neke od jačešćih su sledeće:
-karijes susednog zuba (kada je potrebno sanirati, a nekad i izvaditi taj zub)
-ciste oko umnjaka
-otežano otvaranje usta zbog infekcije oko zuba
Vađenje umnjaka može biti obično ili hirurško. Obično vađenje umnjaka se izvodi kada je on izrastao dovoljno i kada oko njega nema puno kosti. Međutim, ukoliko je 'zarobljen' u kosti, neophodno je osloboditi ga i izvaditi.
Pre svake intervencije je neophodno odraditi snimak. Za ovu intervenciju se najčešće analizira ortopan snimak, koji nam daje uvid u položaj zuba, okolne strukture ali i izgledu zuba, kako bismo napravili plan vađenja. Mogu se koristiti i mali snimak, ali i 3D snimak, kada želimo da budemo sigurni u postavljen plan vađenja zuba.
Odgovor je da ne boli. Izvodi se u lokalnoj anesteziji najčešće, ali može se izvoditi i u analgosedaciji ili opštoj anesteziji.
Sa vremenom koje je potrebno dati anesteziju i sačekati da sve lepo utrne do momenta vađenja zuba može proći od 10 do 30 minuta.
Najpre treba sačekati da prođe dejstvo anestezije, a do tad je potrebno voditi računa da ne grickate usnu i da sačekate sa jelom.
Dobićete savet da ne mućkate vodu, da ne grejete mesto vađenja zuba, već da stavljate hladne obloge spolja. Izbegavajte fizički napor narednih dana. Ishrana treba biti kašasta i prohlađena. Ukoliko ste pušač, izbegavajte cigare narednih par dana.
Ukoliko je neophodno, dobićete antibiotik za narednih 5 dana. Po potrebi možete popiti Nimulid za bolove (ili Brufen, kafetin). Još jedan lek u obliku gela koji možete koristiti za brže zarastanje rane je Gengigel.
Može se javiti blag otok u prvih par dana. Malo krvi u ustima je normalna pojava i ne treba vas brinuti. Ukoliko se ne smiruje, potrebo je javiti se stomatologu.
Normalno održavate oralnu higijenu, sa povećanom opreznošcu oko mesta vađenja umnjaka, zbog konaca.
Nakon 7 dana dolazite na kontrolu i skidanje konaca.
Ukoliko imate problem s umnjacima, tu smo da ga zajedno rešimo.
Svakodnevno usavršvanje našeg tima vam garantuje najbolju uslugu.
Trudimo se da svaka intervencija bude bezbolna, a oporavak brz.
Nijedan osmeh nije isti i nemaju svi istu viziju idealnog osmeha. Kod nas vaše želje postaju realnost.
Dragana Rakića 33D, Zemun, Beograd
0601313483
Ponedeljak - Petak 10:00 - 17:00 ; Subota 12:00 - 16:00